Aktuality a podpora pro realitní kanceláře a samostatně podnikající makléře


 

Zák.č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování (Realitní zákon, ZRZ), v platném znění účinném od 1.1.2021 - paragrafové znění ke stažení ZDE >>>

Vzory smluv pro realitní kanceláře a samostatně podnikající makléře (93 vzorů) >>>

Chcete být pravidelně informováni o zákonech a novinkách týkajících se nemovitostí a  podnikání v realitách? Přihlašte se k odběru měsíčníku pro makléře a manažery realitních kanceláří REALITNÍ FLASH >>>

 

 

Omezení realitní činnosti - změny od 12. dubna 2021

Činnost realitních zprostředkovatelů byla omezena od 1.3.2021 na základě Usnesení vlády ČR ze dne 26.2.2021. Jaké změny přinese od 12. dubna ukončení nouzového stavu?

Opatření, která byla k 11.4.2021 ukončena:

- Omezení cest mezi okresy, kdy při cestě do kanceláře zaměstnanci i makléři dojíždět mohli, ale bylo požadováno Potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce. Stejně tak při náborových a prodejních jednáních mimo okres museli makléři (a stejně tak i klienti) prokázat účel cesty (Formulář pro cesty mimo okres).

Opatření, která zůstávají platná i po 12.4.2021:

- Provozovna realitní kanceláře musí být pro veřejnost a klienty i nadále uzavřena, zaměstnanci a spolupracující makléři ji však využívat mohou.

- Náborová a prodejní jednání na nemovitostech v zásadě realizovat jdou, pouze však s dodržením všech aktuálně platných protiepidemických opatření.

Beze změny:

- Zpracování odhadů, posudků a vyřizování hypotečních úvěrů: znalci, finanční poradci ani peněžní ústavy svou činnost omezenu nemají. Vyhotovení smluvní dokumentace, jednání o smlouvách a podpisy listin: činnost advokátů ani notářů omezena nebyla.

 

 

Testování na COVID - týká se realitních kanceláří i OSVČ makléřů

Také pro realitní kanceláře platí od 26.3.2021 povinnost umožnit svým "zaměstnancům" přítomnost na pracovišti pouze za předpokladu, že tato osoba podstoupila v posledních 7 dnech COVID test s negativním výsledkem. V realitních kancelářích s počtem osob 10+ mělo být testování zahájeno nejpozději 19.3.2021, menší týmy a samostatně podnikající makléři musí první testy zvládnout do 6. dubna.

Za "zaměstnance" se pro tyto účely považují i osoby, které na základě jiného právního vztahu, než je vztah pracovněprávní, vykonávají práci nebo obdobnou činnost na pracovišti zaměstnavatele společně s jeho zaměstnanci. V našem případě se tedy typicky jedná o OSVČ makléře na pracovišti domovské realitní kanceláře. A pozor, povinnost testování se nově vztahuje i na samostatně podnikající makléře.

Firma by měla vést evidenci o provedených testech (vzor ke stažení ZDE >>>). Za zaměstnance jsou zdravotní pojišťovnou propláceny max. 4 testy za měsíc (vzor ke stažení ZDE >>>), OSVČ makléři si proplácení testů nárokují u své zdravotní pojišťovny obdobným způsobem.

V článku Průvodce samotestováním ve firmách najdete poměrně přehledný a srozumitelný popis "jak na to".

 

 

Připravovaná novela realitního zákona

Návrh novely zák.č. 39/2020 Sb. (sněmovní tisk 1126, načteno dne 15.1.2021) byl dne 24.3.2021 ve druhém čtení projednán Sněmovnou a posunuje se tak k dalšímu legislativnímu procesu.

Podstata této novely spočívá v:

1) Prodloužení lhůty pro splnění podmínek nutných pro přechod z volné živnosti na živnost vázanou pro realitní zprostředkovatele, kteří již před účinností ZRZ realitně podnikali v režimu volné živnosti, a to do 31.12.2021. Jedná se o nový termín, do kterého by museli realitní zprostředkovatelé splnit podmínku vzdělání, praxe nebo profesní kvalifikace dle § 24 ZRZ.

Pro odklad doložení odbornosti do 31.12.2021 by zprostředkovatelé podle tohoto návrhu (oproti původní předloze) museli učinit aktivní kroky, aby mohli získat uvedený odklad. Nešlo by tedy pouze pasivně čekat na posunutý termín, v takovém případě by se jednalo o neoprávněné podnikání. Ustanovením § 1 uvedené novely (ohlášením vázané živnosti na ŽÚ podle § 25 odst. 1 ZRZ bezprostředně po účinnosti novely) se legislativci snaží určitým způsobem vyřešit problém retroaktivity zákona, kdy lhůta pro "překlopení živnosti na vázanou" skončila 3.3.2021, tedy před účinností projednávané novely.

2) Nově by také byla zavedena lhůta pro činnost realitního zprostředkovatele pro začínající realitní makléře, resp. pro ty, kteří zahájili/zahájí své realitní podnikání po účinnosti ZRZ. Tito realitní zprostředkovatelé (fyzické osoby) by mohli poskytovat služby realitního zprostředkovní bez povinnosti splnění podmínek dle § 24 ZRZ v režimu volné živnosti, a to také až do 31.12.2021.

Pro tyto nově příchozí makléře by byla pouze dvě omezení, a to že by museli svou činnost vykonávat pod realitní kanceláří (resp. pod již podnikajícím realitním zprostředkovatelem) a že by nemohli svým jménem poskytovat úschovy podle § 4 ZRZ.

Paragrafové znění návrhu novely ke stažení ZDE>>>

Sněmovní tisk č. 1126 vč. důvodové zprávy ZDE >>>

 

 

Novela realitního zákona - od 1.1.2021 je účinný zák.č. 527/2020 Sb., který novelizuje zák.č. 253/2008 Sb. (AML zákon) a který rovněž přinesl změnu ve dvou paragrafech realitního zákona. Změna se týká § 5 odst. 2 a § 6 odst. 3 zák.č. 39/2020 Sb., tedy ustanovení věnujících se bezúhonnosti realitního zprostředkovatele.

Pro vlastní realitní činnost je ale podstatnější samotná novela zák.č. 253/2008 Sb., kdy se od 1.1.2021 nově "aml povinnosti" realitních zprostředkovatelů vztahují i na klienty převodů družstevních podílů (bytů) a na nájemní  klienty (též podnájemní a pachtovní) při částce měsíčního nájemného od 10 tis. EUR. Další novinkou je, že pořízení kopie dokladu klienta při jeho identifikaci od 1.1.2021 již nevyžaduje jeho písemný souhlas.

 

 

Novela realitního zákona - pod číslem zákona 190/2020 Sb. byla dne 24.4.2020 vyhlášena novela zák.č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování; datum účinnosti od 25.4.2020. Základní obsah předpisu:

1) Nově je zavedena lhůta pro činnost realitního zprostředkovatele na dobu 6 měsíců od účinnosti novely pro začínající realitní makléře, kdy mohou tito zahájit podnikání bez povinnosti splnění podmínek dle § 24 ZRZ v režimu volné živnosti, a to až do 25.10.2020. Pro tyto nově příchozí makléře jsou pouze dvě omezení, a to že musí svou činnost vykonávat pod realitní kanceláří (resp. pod již podnikajícím realitním zprostředkovatelem) a že nemohou svým jménem poskytovat úschovy podle § 4 ZRZ.

2) Novelou je prodloužena lhůta pro přechod z volné živnosti na živnost vázanou pro již dříve podnikající realitní zprostředkovatele v režimu volné živnosti, a to o 6 měsíců. Realitní zprostředkovatel tedy musí splnit podmínku vzdělání, praxe nebo profesní kvalifikace dle § 24 ZRZ a vázanou živnost dle § 25 odst. 1 ZRZ ohlásit nově nejpozději do 3.3.2021.

 

 

Důležitých témat a otázek týkajících se implementace realitního zákona je hodně, vše řeší manuál Realitní zákon v realitní praxi, kde v rozsahu 67 stran najdete to nejpodstatnější. K dispozici máte rovněž aktualizovaný produkt Vzory smluv pro RK (93 vzorů), který je v souladu jak s realitním zákonem, tak i všemi dalšími platnými právními předpisy.

A pokud jako majitel/ka RK nebo samostatně podnikající makléř/ka potřebujete mít v zákonu opravdu 100% jasno, na semináři Zákon o realitním zprostředkování v praxi - paragrafy, procesy a smlouvy je prostor na všechny Vaše dotazy. S případnými požadavky na individuální seminář k ZRZ nás kontaktujte formulářem níže.

P.S. Věděli jste, že společně s Vámi letos slavíme 25 let od založení Realitní akademie Gaudens? Děkujeme za důvěru...

za Gaudens s.r.o., Petr Pavlíček


 


Rychlý kontakt:

Jak jste se o nás dozvěděli?
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

AntiSpam

Obchodní podmínky a zásady ochrany osobních údajů jsou k dispozici ZDE >>>

TOPlist

Teambuilding je proces zaměřující se na pomoc ke zdravému vývoji týmu i jednotlivých členů skupiny, vytvoření spolupracující atmosféry.

TOPlist

Partneři